PEKAN ořech baby "fancy" - nepražený

PEKAN ořech baby "fancy" - nepražený 500g

Dostupnost:
ihned k odeslání
Cena:
359 Kč 290 Kč
(vč. DPH)

PEKAN ořech baby "fancy" - nepražený 200g

Dostupnost:
ihned k odeslání
Cena:
159 Kč 139 Kč
(vč. DPH)

Pekan je velmi kvalitní ořech, který má kromě tuku také až 10 % bílkovin. Obsahuje velké množství provitaminu A, vitaminů skupiny B, draslík, fosfor, vápník a železo.

Jádro pekanového ořechu je jedlé, s bohatou, máslovou příchutí. Konzumovat se může čerstvě vyloupané nebo je možné přidávat jádra do různých pokrmů. Vynikající je obzvláště v různých ořechových dezertech, ale i obecně vhodné pro oživení jídelníčku.

Ořechy můžeme uchovávat na chladném a suchém místě i rok, vyloupané pekany skladované při teplotě mínus 15 stupňů vydrží až dva roky.

Dřevo stromu pekanového ořechu je také používáno v nábytkové výrobě, v podlahové krytině tvrdého dřeva, stejně jako palivo pro uzení mas.

Složení: Pekan ořechy, fancy   *Alergen*

Země původu: USA

Balení : Fresh-zipový sáček - možnost opakovaného uzavření.

Surovina může obsahovat stopy arašídů a ostatních skořápkových suchých plodů, sezamu, sušeného mléka a oxidu siřičitého.

Více viz. podrobnější popis.

 
Objednací číslo: k112
Výrobce: Dobré Plody
Kategorie: Ořechy a semínka
Dostupnost: ihned k odeslání
Druh: Pekanové ořechy

Ořechovec pekanový (Carya illinoinensis) je druh ořechovce, jehož jiný název pekan pochází z algonquinského slova, které znamená „ořech, který potřebuje k rozbití kámen“. Ořechovec pekanový je mohutný strom pocházející z centrální části jihu Severní Ameriky (státy Iowa, Illinois, Kansas, Missouri, Indiana, Tennessee, Kentucky, Mississippi, Louisiana, Texas, Oklahoma, Arkansas).

Plodem je peckovice s jednou peckou obalenou ve slupce. Slupka 3-4 mm silná, zpočátku zelená a dozráváním hnědnoucí, je rozdělena do několika částí, které se na podzim otevírají, aby uvolnily pecku se semenem uvnitř. Slupka je zde v podstatě pokožka plodu a „oříšek" je pecka obsahující semeno. Plody rostou po 3 až 12 . Pecka je vejčitě elipsovitého tvaru, 3-5 cm dlouhá a 2-3 cm široká, červenohnědé barvy, s asi 1 mm silnou, u báze dvoukomorovou a bezešvou (bez podélné brázdy) skořápkou, s jedlým semenem . Strom kvete duben-květen, plody dozrávají v říjnu. Za rok lze z jednoho dospělého stromu (75-225 let starý) sklidit 200-450 kg plodů.

Příbuznost :

Ořechovec pekan (a ořechovce obecně) jsou blízce příbuzné ořešákům, například ořešáku královskému Juglans regia, známému a pěstovanému mimo jiné v České republice. Ořechovec pekan je hodně šlechtěn, existuje přes 500  kultivarů, které se liší množstvím plodů ročně, velikostí plodů, tloušťkou skořápky, vlastnostmi jader (semen) - příchutí a olejnatostí, dobou první plodnosti stromu, odolností stromu proti nemocem, délkou zrání plodů, odolností vůči mrazu a jinými vlastnostmi.

            Srovnání Pekanových a Vlašských ořechů :

x

Vlašské   ořechy

Pekanové   ořechy

Země   původu

 

ČR

 

USA

Prospěšné   látky

hořčík,měď,zinek

vápník,železo,fosfor,draslík

Kalorická   hodnota na 100g

2738 kJ   (654kcal)

 2   889 kJ(691 kcal)

Podporuje

cévy,srdce,vlasy

hubnutí

Prevence   před

vysokým   cholesterolem, některé typy rakoviny

Alzheimerovu   a Parkinsonovu chorobou

 

 

Doprava zdarma

Pří nákupu nad 1500 Kč

Sleva na další nákup

slevy 5% a 10%

Záruka čerstvosti

Zdravé a čerstvé zboží

Jsme tu pro vás

On-line podpora uživatelů